تبلیغات
تقدیم به شهدای روستای سالیکنده

تقدیم به شهدای روستای سالیکنده
 
شماره تماس جهت سوال شرعی و استخاره 09117725991
نظر سنجی
نظرتون درباره ی این وبلاگ چیه؟

لوگوی همسنگران
طراح قالب
معببر سایبری فندرسک

نه عشق چیز بدی است و نه جشن و شادی! نه کسی از دوست داشتن و دوست داشته شدن بدش می آید و نه کسی مخالف هدیه دادن و هدیه گرفتن است. این ها همه خوبند، چراکه رفتارهای انسانی اند که خود ما انسان ها به آن و مجموعۀ این قبیل رفتارهای نیکو می گوییم: فرهنگ متعالی!

به بیان علمی تر و بنابر آن چه از برآیند تعاریف علمی برگرفته از منابع و مراجع معتبر علوم انسانی دست گیرمان می شود، "فرهنگ" مجموعه ای از باورها و پندارهای"ارزشی" است كه در آداب و رسوم، زبان، ادبیات، مذهب، و سایر میراث های فرهنگی تجلی می یابد و و روی هم رفته بر خلق و خوی مردم اثر می گذارد. به عبارت دیگر فرهنگ، "حقیقت و هویت معنوی ملت ها"است كه ساختاركیفی زندگی یك ملّت را مشخص نموده، به گونه ای كه زندگی كمّی و مادی او را تحت تأثیر قرار می دهد.

اما در تعریف فرهنگ اسلامی علاوه بر ویژگی های فوق، شاخص دیگری وجوددارد كه آن را از سایر فرهنگ ها متمایز می نماید. در تعریف فرهنگ اسلامی گفته اند، فرهنگ اسلامی مجموعه ای از اعتقادات و اصول اسلامی آداب رسوم، اخلاق و ارزش ها و قوانین است كه از "وحی الهی" سرچشمه گرفته است.

بگذارید برای ورود به بحث تعریف کلان "فرهنگ" را معیار قرار دهیم و در ادامه به ضرورت توجه به فرهنگ با قید اسلامی نیز برسیم. از این منظر ابتدا ضرورت دارد بدانیم این "ولنتاین" که متاسفانه بسیاری از جوان های ایرانی بدون اطلاع از اینکه اصلاً این ولنتاین، خوردنی یا پوشیدنی و نیز بدون این که دقیقاً بتوانند درست تلفظش کنند، با خرید گل و عروسک ، شکلات و … و هدیه دادن به "دوستان"شان آن را جشن می گیرند و جملات دست و پا شکستۀ انگلیسی را با لبخندهایی تصنعی به همدیگر تحویل می دهند، چیست؟!!

"ولنتاین" یا همان "روز عشاق" که بنابر قوی ترین قول و احتمال، برگرفته از نام یک کشیش کاتولیک در روم باستان(3م) است که به دلیل شرایط خاص اجتماعی آن زمان، به صورت مخفیانه اقدام به عقد زوج های جوان می نموده، در واقع مناسبت و جشنی است در فرهنگ مسیحی که در ابتدا بیشتر کشورهای اروپایی و در ابتدای قرن20 همچون بسیاری از سنن زندگی اروپایی به امریکا و پس از جنگ دوم و در نیمۀ دوم سدۀ بیستم میلادی حتی به برخی از کشورهای شرقی مسیحی(چین و ژاپن) نیز راه یافت و حالا با گسترش وسایل ارتباط جمعی و تحقق ایدۀ جامعۀ جهانی حتی به کشورهای مسلمانی همچون کشورما نیز راه یافته است.

بقیه در ادامه مطلب

با این همه آنچه مسلم است نحوه روابط اجتماعی(به خصوص میان دو جنس مخالف) و تقلی فرهنگی ایرانیان(حتی پیش از اسلام) با شیوه و رویکرد مسیحی و غربی به این مسائل فرهنگی بسیار متضاد است و آن چه از دیرباز(و حتی امروز) درمیان مردمان این دیار و در عمق فرهنگ "ایرانی" و "اسلامی" ما، به عنوان "حیا و شرم"، "حریم خصوصی"، "جایگاه ارزشی زن و خانواده" و ... وجود دارد و در شئون مختلف روابط اجتماعی زنده و تاثیرگذار است، تشابه و تجانسی در فرهنگ "مسیحی" و "غربی" ندارد و بنابراین یک چنین الگوی رفتاری-اجتماعی غربی بی شک نمی تواند توسط مردمانی مسلمان و ایرانی بازتولید شده و رفتار گردد.

به نظر می رسد، آنچه باعث شده تا این افسانۀ اروپایی و مسیحی، به شدت توسط رسانه های خارجی و درتمام دنیا تبلیغ شود، درونمایه ضدفرهنگی این جریان است که مبنایی برای رواج فرهنگ بی‌بند و باری و ابتذال است و هر ساله تحت عنوان "روز عشق" انواع و اقسام اعمال ناپاک و خلاف اخلاق در پوشش پاک عشق و محبت انجام می گیرد!

به بیان دیگر، تلاش و تبلیغات گسترده ای که ازسوی جهان غرب برای تلقین شئون فرهنگی اش به عنوان اصولی غیرقابل انکار و انسانی که می بایست توسط همۀ مردم کرۀ خاکی الگو قرار بگیرد و دلایل و انگیزه هایی سیاسی نیز آن ها را سامان دهی می کند، موجب گسترش پدیده هایی از این دست، درمیان فرهنگ های بیگانه با فرهنگ غربی(همچون فرهنگ ایرانی-اسلامی ما) گردیده است.

البته قرارنیست با نگاهی بیمار به این اقدامات نگریسته و در پی هر مسئله ای، به دنبال یافتن سوءنیّت و انگیزۀ سیاسی دشمنان باشیم. با این همه وقتی به هجمۀ گستردۀ تبلیغاتی پدیده هایی همچون ولنتاین به عنوان یکی از شیوه های ترویج زندگی اجتماعی غربی که به روشنی با بنیان خانواده سر دشمنی دارد و منافعش را در ترویج بی و بندوباری در روابط اجتماعی زنان و مردان می بییند، نظری اجمالی بیافکنیم، به روشنی می توانیم زنجیره ای از اقدامات تبلیغی را بیابیم که از طریق انواع رسانه های ارتباط جمعی(اینترنت، تلوزیون، روزنامه و مجلات و ...) سعی در به کرسی نشاندن "سبک زندگی" خاصی است که در آن انگاره های مذهبی و باورهای دینی هیچ جایگاهی ندارند و دربسیاری از مواقع حتی به عنوان مسائلی دست و پاگیر، بیش از حد سنتی و برخطا، طرد می شوند.

اما به راستی این همۀ مشکل نیست. به بیان دیگر این که از دشمن انتظار دوستی داشته باشیم، تنها می تواند ناشی از نادانی و بی خردی باشد و بس. اما مگر نه این که هر چه از دوست رسد، نیکوست؟ درحقیقت وقتی می بینیم برخی از رسانه های داخلی و رسمی، به علنی ترین شکل ممکن آب به آسیاب دشمن می ریزند و با ترویج همان ایده آل ها و سبک زندگی مورد پسند دشمنان، به رویدادهای فرهنگی غربی ای چون "ولنتاین: رسمیّت می بخشند، دیگر نمی توان دشمنان را دلیل مشکلات پنداشت.

اگرچه برخی نیز برخلاف اعتقاد عده ای که نفوذ آیین‌هایی نظیر"ولنتاین" را ناشی از تهاجم فرهنگی می دانند، خلاء فرهنگی موجود در جامعه در این زمینه را دلیلی بر گسترش و عمومیّت یافتن این جشن می دانند و معتقدند باتوجه به وجود مناسبت هایی مشابه در فرهنگ خودمان(از روزمادر، روزپدر، روز دختر،"روز ازدواج حضرت علی(ع) و فاطمه زهرا(س)" در فرهنگ اسلامی و نیز جشن هایی همچون"سپندارمذگان" با قدمتی بیش از 5000سال در فرهنگ ایرانی)، بی توجهی مسئولان در ترویج این آیین ها و جشن های ملّی-مذهبی و برخورد و رویکرد نادرست به مقولات فرهنگی دلیل اصلی وقوع این بحران اجتماعی است و ضروری است تا اتخاذ تصمیماتی منطقی و عاجل، فرهنگ را از این بیماری نوپا اما مهلک رهایی بخشند.

البته نباید فراموش نکینم که هیچ مسئلۀ فرهنگی ای با اعمال قدرت و به صورت از بالا به پایین متحقق نمی شود و برای ترویج یک مسئلۀ فرهنگی می بایست با رویکردی فرهنگی و گام به گام از طریق تبلیغات درست در رسانه ها، زمینۀ پذیرش جامعه فراهم آید.

درحقیقت، درچنین شرایطی است که اقدام برخی از رسانه های داخلی در ترویج و تبلیغ مسائلی همچون"ولنتاین" بیش از پیش سویۀ خیانت آمیز نسبت به فرهنگ ایرانی-اسلامی جامعۀ ما یافته و می بایست با آن برخوردی جدی صورت بگیرد.

به بیان دیگر شاید نتوان به ماهواره های فارسی خارجی دراین خصوص خورده گرفت اما آن چه در سال های اخیر توسط گروهی از مطبوعات وابسته به جریان اصلاح طلب صورت می گیرد، تاثیری به مراتب بیش از رسانه های خارجی در رسمیّت بخشیدن به این فرهنگ وارداتی داشته که خوشبختانه تعداد روزنامه هایی که امسال این موضوع را تبلیغ نمودند نسبت به سال های اخیر کاهش چشمگیری داشته است.

با این همه، همین چندروز پیش روزنامۀ «شرق» در مطالبی شامل عکس و خبر و ... به "ولنتاین" پرداخت و با به نمایش کشیدن بخشی از جشن هایی که به مناسبت این روز در کشورهای جهان برپاست، تصویری مثبت و تاییدشده از این جشن خارجی که هیچ سنخیّتی با فرهنگ ایرانی-اسلامی ما ندارد، ارائه نمود.

درپایان، یادآوری این نکته ضروری است که باتوجه به این که ما درسبک زندگی ایرانی-اسلامی مان و نیز در تاریخ چندهزارسالۀ تمدن مان(پیش و پس از اسلام) نمونه های مشابه و به مراتب زیباتر و البته مانوس تر به فرهنگ امروز جامعه مان داریم که می توانند جایگزینی عالی برای این جشن وارداتی باشند، بر گردۀمسئولین دولتی و همچنین هرنهاد خصوصی فرهنگی(روزنامه ها و مطبوعات، آموزشگاه ها و مراکز فرهنگی و ...) و نیز در آخرین مرحله تک تک افراد جامعه است که با تحریم جشن ها و آیین هایی همچون"ولنتاین" سد راه پیشرفت و ترویج این قبیل واردات مخرب فرهنگی در جامعه باشند.

در واقع با آن که نمی توان منکر سیاست گذاری فرهنگی در سطح کلان و نقش انکارناپذیر رسانه های جمعی در تعیین خط مشی فرهنگی جامعه شد، از آن جا که اتفاق فرهنگی جز با خواست و اراده و نیز عمل تک تک اعضای جامعه، تحقق نمی یابد، پیشنهاد می کنیم تا ما خود به عنوان اعضای واقعی جامعه، در اقدامی فرهنگی این جشن وارداتی را تحریم کنیم و درجهت تبلیغ این ایده، علاوه بر استفاده از رسانه های جمعیّ مجازی ای که در دست داریم، نه تنها از "رسانۀ ملّی" که وظیفه اش حمایت از چنین اقداماتی است، حتی از رسانه هایی همچون"شرق" نیز بخواهیم تا اگر واقعاً ادعای این را دارد که روزنامه ایست مردمی، در این مسیر درکنار مردم به ترویج این ایده یاری رسانند.
[ سه شنبه 29 بهمن 1392 ] [ 08:59 ب.ظ ] [ سید جمال موسوی خواه ]
درباره وبلاگ


شماره تماس جهت سوال شرعی و استخاره 09117725991

مشخصات شهدای سالیكنده در وبلاگ

shohadasalikande.blogfa.com

09117725991
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب
.......
ساعت فلش مذهبی ! ! اوقات شرعی ! ذکر روزهای هفته !
Up Page
.