تبلیغات
تقدیم به شهدای روستای سالیکنده - نحوه ارشاد همسر بی نماز
تقدیم به شهدای روستای سالیکنده
شماره تماس جهت سوال شرعی و استخاره 09117725991
سوال:

چگونه می توان همسری را كه به مسایل اسلامی خصوصا نماز اهمیت نمی دهد ارشاد كرد؟

جواب:

زن و شوهر می توانند نقش آفرینی حیاتی گسترده ای بر یكدیگرداشته باشند. البته كیفیت و میزان اثرگذاری و اثر پذیری ها بسیارمتفاوت است. آنچه در اینجا حایز اهمیت می باشد داشتن درك روانشناختی ژرف و درستی از طرف مقابل است. به عبارت دیگرشما دقیقا باید راههای نفوذ و تاثیرگذاری بر همسر خود را بشناسید و متناسب با آن برنامه ریزی كنید و بدون داشتن چنین دركی چه بسابسیاری از زحمات شما بی نتیجه یا كم ثمر خواهد بود. بنابراین اگر همسر شما خودگرا و منطق پذیر است باید بازبانی بسیار منطقی ومستدل او را قانع سازید و اگر فردی نصیحت و انذارپذیر است باید بیشتر بر جنبه های عقوبتی ترك نماز و روایات و حكایات وارده دراین مورد با او سخن گویید. اگر احساس می كنید با محبت بیشتر می توانید او را به سوی خدا بكشانید باید از همین طریق وارد شوید واگر راههای دیگری بر او موثر است تا جایی كه با احكام شرع انطباق دارد از آن راهها استفاده كنید.

نكته دیگری كه شایان توجه است این است كه هرگز از بكار بردن شیوه های نامستقیم غافل نباشید. تذكرات ذیل در این زمینه راهگشاست:

الف) وقتی می خواهید مطلبی را مطرح كنید از قبل برنامه ریزی كرده و مراقب نحوه ی آغاز و پایان خود در سخن گفتن باشید.

ب ) باید حتی الامكان خودتان اهل مطالعه بوده و سرمایه هایی از معارف دینی و اسلامی را دارا باشید. همچنین در ابعاد مختلف سیرنموده و شواهد تاریخی را از رجال متشخص و متدین و نیز قرآن وحدیث مطرح سازید.

ج ) كتاب و مجلاتی را خودتان یا از طریق دیگران تهیه كرده با ظرافت خاصی در معرض دید ایشان قرار دهید یا اگر مصلحت دیدیدپیشنهاد مطالعه ی آن را به ایشان بدهید.

د ) از دیگران; یعنی، از افرادی كه دارای نفوذ كلمه و سرمایه ی كافی در این زمینه باشند استفاده كنید. سوال هایی را به طور طبیعی مطرح سازید و محور صحبت را به آن سو بكشانیدبه طوری كه ناخود آگاه در این طریق قرار بگیرند. و اصولا طرح سو ال در این زمینه چه از طرف خودتان و چه از طرف دیگران، می تواند ذهن طرف را جلب نماید.

ه) در صورت امكان در مواردی ایشان را به بعضی از جلسات سازنده و جذاب دینی مانند سخنرانی برخی از شخصیتها، دعای كمیل و امثال آن دعوت كنید و با هم به اینگونه مجالس بروید.

و ) از خدای سبحان نیز استمداد كنید و مایوس نباشید. حالات انسان متفاوت است. بسیار شده كه ما نسبت به كسی مایوس می شویم ولی برخلاف تصور ما، شرایطی فراهم می شود و طرف متحول می گردد. تجربه و تاریخ شواهد زیادی را نشان می دهد كه به طور غیر مترقبه كسی دگرگون گشته و سرنوشت دیگری پیدا كرده است.

ای خوش آن جذبه كه ناگاه رسدناگهان بردل آگاه رسد

ای خوشا بوی دلاویز گلی كز پری چهره ای چون ماه رسد

ز ) در عین حال اگر آثار مثبت چندانی مشاهده نكردید نگران تاثیر پذیری از ایشان نباشید، البته با جدیت تمام بكوشید كه ایمان و عمل صالح خود را به دقت مواظبت نموده و اندك فروگذار نكنید و همواره از خداوند حفظ ایمان ودیانت خود را استمرار كنید، چه بسا در طول زمان بقای ایمان شما اثر سازنده ای در ایشان ایجاد كند. از طرف دیگر سرمایه گذاری جدی و حساب روی فرزندان خود نمایید. در مواردبسیاری دیده شده است كه ایمان و اعمال فرزندان بر والدین تاثیر گذاشته و موجب بازگشت و هدایت آنان شده است
در مورد این موضوع توجه شما را به نکات زیر جلب می نماییم:

رفتار شما با وی باید به گونه‏ای باشد كه تحت تأثیر اخلاق، عواطف و نحوه برخوردتان قرار گیرد به افكار و اندیشه‏های شما - به عنوان یك فرد نماز خوان مذهبی - علاقه‏مند شود و با نفوذ در قلب و دل او، بتوانید تغییری در فكر واندیشه وی ایجاد كنید؛ بنابراین:

1- شما ابتدا با عمل خود او را تشویق به نماز اول وقت و اعمال عبادی كنید یعنی خودتان نمازتان را سر وقت بخوانید و سایر احكام واجب را به همین صورت انجام دهید و با عمل به دستورات الهی او را دعوت به كارهای خوب و انجام وظایف شرعی و ترك محرمات كنید سپس در مورد اهمیت نماز و تأثیر مثبت عبادات برای او بگویید یا كتابهایی كه در این زمینه نوشته شده مثل كتاب نماز از آقای قرائتی و یا تهیه ی نوارهای مذهبی از كسانی كه سخنان آنها جذاب و تأثیرگذار است , معاشرت با خانواده های متدین و ایجاد روابط خانوادگی با آنها و ارتباط دادن او با دوستانی مذهبی . شما این كارها را به صورت غیر مستقیم نیز می توانید انجام دهید مثلا" اگر فامیلی دارید كه خانواده ی او از هر جهت مناسب است از آنها بخواهید كه ابتداء آنها به شما سری بزنند و به هر نحوی كه امكان دارد با این گونه خانواده ها ارتباط برقرار كنید چه اینكه دوست خوب نقش بسیاری مؤثری می تواند در زندگی انسان داشته باشد.


2- اگر مشكلی برای وی ایجاد شد، با كمال خوش‏رویی و محبت به او كمك نمایید و سعی كنید با اخلاقتان او را جذب خود كنید تا به مرور زمان بتوانید در او نفوذ كنید.


3- او را سرزنش و توبیخ نكنید (به خصوص در برابر خویشان و دوستان) و از جر و بحث و مجادله با وی پرهیز كنید. 


4- ترك نماز می‌تواند علت‌های فراوانی داشته باشد كه سستی عقیده به معاد یا خداشناسی و یا تأثیر منفی افراد ناباب‌، مشكلات مادّی‌، سرخوردگی روحی‌، عدم آگاهی به اهمیت و جایگاه نماز و تأثیر آن در زندگی و... از آن جمله است‌، باید ابتدأ علت را شناخت‌، سپس به درمان و چاره‌جویی برای آن اقدام كرد. 
بسیاری از انحرافات به خاطر همنشینی با دوستان ناباب در انسان ایجاد می شود. اگر كاری كنید كه او با اینگونه افراد كمتر رفت و آمد كند و نسبت به آنها بدبین شود قدم بزرگی در اصلاح او برداشته اید.


5- تلاش شما برای نجات همسرتان از این وضعیت بسیار با ارزش است، حتی اگر هیچ تأثیری بر او نداشته باشد، بنابراین با صبر و حصوله به كارتان ادامه دهید و هرگز كاری نكنید كه لجاجت او بیشتر شود. بلكه او را تشویق به توبه و بازگشت به اسلام كنید و حداقل این كه سعی كنید مشكل انسان در افراد دیگر مثل فرزند و غیره تأثیر نگذارد و اگر فعلا هم اصلاح پذیر نیست، اما در آینده امید به بازگشت و توبه را در او تقویت كنید.


6- در صورت همكاری با شما ولو یك گام، ایشان را مورد تشویق قرار دهید. نوع تشویق و ترغیب افراد و دعوت آن‌ها به نماز باید با آرامش‌، اخلاق نیك‌، صبر و حوصله زیاد حفظ كرامت و شخصیت افراد و... همراه باشد، و باید تلاش كرد كه بیشتر از راه‌های غیر مستقیم بهره جست و با شركت در مناسبات و مراسمات دینی مثل نماز جمعه و جماعت‌، دعاهای مختلف‌، سخنرانی‌های مذهبی و دینی و... به طور نامحسوس و غیر مستقیم افراد را به نماز ترغیب و تشویق نمود. 


7- صفات پسندیده و نقاط مثبتی كه در ایشان هست را مد نظر قرار دهید و همواره ایشان را به خاطر آن ویژگی های مثبت مورد احترام و تكریم قرار دهید.


نکته ای که در آخر لازم است به آن توجه داشته باشید این که انتظار نداشته باشید ایشان سریعا تغییر کند و فردی نماز خوان و مطابق میل شما باشد . تغییرات در اخلاق و رفتار افراد معمولا به تدریج می باشد . بنابراین با صبر و حوصله پیش روید و انتظار تغییرات سریع نداشته باشید.


درباره وبلاگشماره تماس جهت سوال شرعی و استخاره 09117725991

مشخصات شهدای سالیكنده در وبلاگ

shohadasalikande.blogfa.com

09117725991

مدیر وبلاگ : سید جمال موسوی خواه
نظرسنجی
نظرتون درباره ی این وبلاگ چیه؟آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی
.......
ساعت فلش مذهبی ! ! اوقات شرعی ! ذکر روزهای هفته !
Up Page
.